top of page

Müzik ve Finans: TikTok Hak Sahiplerine Düzgün Ödeme Yapıyor mu?

TikTok'un küresel Müzik Başkanı Ole Obermann, Music Business Worldwide'a yaptığı açıklamada, ağzından şu açıklamayı yaptı:

"Platformumuzun gücü, plak şirketi ve yayıncılık sözleşmelerine, kariyerlerin başlatılmasına, önemli dinleme artışına ve TikTok'un dünya çapındaki listelerde olumlu bir etkiye sahip olmasına dönüştü."TikTok'un platformlar arası başarıya dönüşen viral anlar yaratma yeteneği inkar edilemez olsa da, sanatçılar yine de pastadan daha büyük bir pay alma hakkına sahip olmalı. TikTok, başarısını lisanslı müzik kullanan viral trendler üzerine inşa etti, sanatçılar bu başarıda daha fazlasını paylaşmalı. TikTok'un mevcut müzik lisanslama yöntemine devam etmesinin çok daha mantıklı bir nedeni, bundan kazanılan paradır. TikTok'un rakiplerinden çok daha az ödeme yapmasıyla, tasarruf edilen toplam para, TikTok'a YouTube ve Meta gibileriyle savaşmak için en büyük savaş sandığını sağlıyor.

2020'de 200 milyon dolarlık bir başlangıç ​​bütçesiyle kurulan TikTok'taki içerik oluşturucu fonu şu anda yılda 1 milyar doların üzerinde. İçerik oluşturucuların (yalnızca müzisyenler değil, tiktok'taki herkesin) kalifiye kalabilmesi için son otuz gün içinde 100.000 doğrulanmış izlenmeye sahip olması gerekir. Bunu yaparlarsa, doğrudan tiktok'tan küçük bir miktar gelir elde etmek için başvurabilirler - 0,05 ABD Doları BGBM alanında - yani bir milyon görüntüleme için belki 50 ABD Doları. Ancak bu eşikte olan çoğu içerik oluşturucu, bu fondan yapılan ödemelerin çok önemli olduğunu düşünmez ve genellikle bu kazançları bağımsız etkileyici pazarlama ile tamamlar. Bugün irili ufaklı markalar, farkındalıklarını artırmaya yardımcı olacak içerik oluşturucular arıyor. Bu aktivasyonlar, içerik oluşturucular için çok daha kazançlı, sınırsız kazanç potansiyeli mevcut takip ve katılımınıza bağlı. Sanatçıların uygulamada para kazanmasının bir yolu mekanik lisanslamadır - şarkıları her kullanıldığında küçük bir miktar kazanırlar. Sanatçıların Apple Music, YouTube veya Spotify'da toplayabilecekleri kazançların yakınından bile geçmese de, sanatçıların platformdan ödeme alma yollarından biridir. Sesiniz kullanılarak oluşturulan her video için bu ödemeler yaklaşık 0,003 ABD dolarıdır.
Nereye Gidiyoruz?
TikTok'un şu anda gençlik kültürü üzerindeki hakimiyeti inkar edilemez, ancak müzik hakları alanındaki büyük oyuncular, müziği her zaman ayrılmaz bir şekilde anın kültürüyle bağlantılı olan sanatçılar için daha adil ödemeler için müzakere etmek üzere bugün onlarla birlikte masadalar. Adı tek başına herhangi bir trendde iğneyi hareket ettiren mega aktörler, platformda çok kazanıyor olsalar da olmasalar da viral anlar yaratmalarına yardımcı olmak için TikTok'u kullanmaya devam edecek çünkü en çok insan burada. Dünyanın geri kalanı için, henüz Beyonce seviyesinde olmayanlarımız için, verilmesi gereken bir karar var. TikTok'ta trendler oluşturmaya ve bunlarla etkileşim kurmaya devam etmek, bir kitle oluşturmaya çalışan herkes için hayati önem taşır.

Ancak şimdilik, sanatçıların diğer platformlarda müzikleriyle ilgili aldıkları izlenmelerden daha fazla kazanabileceklerinin farkında olmaları gerekiyor. Sanatçıların vermesi gereken karar şudur: Büyümenizi hızlandırmak için TikTok'ta daha genç ve geniş bir kitle tarafından müziğinizin ücretsiz olarak dinlenmesini mi istiyorsunuz yoksa bir parça gelir mi kazanmak istiyorsunuz?

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page